Wybieramy zabawkę dla dziecka

Wybór zabawek dla dziecka może przyprawić o zawrót głowy. Trudno o rozsądny i świadomy wybór, szczególnie w sytuacji, gdy po raz pierwszy zostajemy rodzicami. Czym warto kierować się przy wyborze zabawki ze strony www.bee.pl?

Przede wszystkim kupujmy zabawki, które mają odpowiednie atesty. Unikajmy natomiast zabawek niewiadomego pochodzenia – nie wiemy, gdzie i z czego dokładnie zostały wyprodukowane. Zapewne nie unikniemy potencjalnego niebezpieczeństwa, ale na pewno możemy je zminimalizować. Zwracajmy także uwagę dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest zabawka. Nie bez powodu producenci umieszczają na opakowaniach tę informację – zbyt małe lub ruchome elementy mogą być nieodpowiednie dla niemowlaków.

Warto zainteresować się zabawkami wykonanymi z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla dziecka, jak i dla środowiska. Wbrew powszechnemu przekonaniu zabawki nie muszą być pstrokate i interaktywne. Zabawki mają uczyć dziecko pomysłowości, rozwijać jego wyobraźnię, a nie podsuwać gotowe, z góry zaprogramowane rozwiązania.

Liczą się przede wszystkim pomysły

Wybierajmy zabawki, które będą zachęcać malucha do twórczego podejścia. Zabawką, która znamy i pamiętamy z dzieciństwa, są klocki. Dają one wiele możliwości, świetnie sprawdzą się w zabawie grupowej. Ta z pozoru prosta zabawka daje wiele możliwość, rozwija zdolności manualne, uczy przestrzennego myślenia i, co najważniejsze, nigdy się nie znudzi. Warto wybrać klocki drewniane, które dziecko będzie mogło wykorzystać w przyszłości do nauki – w sklepach znajdziemy klocki z literami, zwierzętami, cyframi, kolorami. To świetne rozwiązanie dla starszych dzieci, które zaczynają przygodę z nauką. Ulubione klocki na pewno zachęca do zdobywania wiedzy. Pamiętajmy, że zabawa to dla dzieci forma nauki.

Nie ulegaj presji otoczenia

Jeżeli z jakichś powodów uważasz, że konkretna zabawka nie jest najlepszym pomysłem, ale obawiasz się reakcji otoczenia, to pamiętaj, że to ty decydujesz, czym bawi się twoja pociecha. Nie musisz ulegać chwilowym modom. Wybieraj świadomie i mądrze. Staraj tłumaczyć się dziecku, dlaczego warto kierować się własnymi gustami i potrzebami, zaproponuj dziecku, że będziecie wspólnie wybierać zabawki.